مجله اینترنتی خانه دریا

فرهنگ و هنر استان گیلان

تاریخ و فرهنگ استان

خانه دریا : استان گیلان استانی با پیشینه فرهنگی است که تاریخ هفت هزار ساله آن گواه این واقعیت است. کوه، جلگه و دریا از ویژگی های جغرافیایی استان است که آن را از نظر توریستی به یک منطقه تبدیل کرده است همچنین خصوصیات ویژه از نظر فرهنگی نیز براین استان تاثیرات بسیار گذاشته است .گیلان از دیرباز محل پرورش مشاهیری همچون میرزاکوچک خان جنگلی، مرحوم آیت ا..محمد تقی بهجت فومنی از مراجع تقلید ایران ،سید محمد باقر شفتی از نام آوران جهانی شیعه، سعید لاهیجی نقاش و طراح بی نظیر زرینه ها و سمینه ها که تخت طاوس را به دستور جهانگیر خان بابری ساخت،کیکاووس زیاری از  پادشاهان دانشمند آل زیارو صاحب کتاب قابوس نامه ،شرف شاه دولایی شاعر و عارف بزرگ، م،کوشیار گیلانی ریاضیدان و اختر شناس برجسته،کیومرث صابری (گل آقا) ،شیون فومنی شاعر پرآوزه گیلانی ،شمس الدین محمد لاهیجی از اعاظم و بزرگان دارالعلم لاهیجان در دوران حکومت کیاییان، پروفسوررضا، پروفسورسمیعی دکتر معین ،‌دکتر بهزاد، با این حال تحصیلات مناسب ساکنان گیلان، وجود دانشگاه ها و کتابخانه های مختلف، جمعیت روستایی بالای 49 درصد، بافت تقریباً سنتی استان و همجواری با کشورهای آسیای میانه از ویژگی های فرهنگی استان  می باشند.

آئین ها و مراسمی که در طول زندگی یک فرد ، در گردش یک سال قمری و شمسی  در رابطه با فعالیت های تولیدی و معیشتی انجام می شود . همچون آیین ازدواج ، مراسم ماه محرم و صفر ، نوروز و مراسم آن وهمیاریها و …..

بازیها و ورزشهای محلی مانند : بازی آهو چره (شرق گیلان) ، بند بازی (لافند بازی) ، آیینه تکم ، کشتی گیله مردی ، مسابقات اسب سواری زنان , ….

غذاهای محلی و بومی مانند : باقالاقاتق ، میرزاقاسمی ، فسنجان محلی با گوشت مرغابی و خوتکا ، پلو کباب به همراه باقالای خشک خیسانده شده و پیاز و اشپل خام (خاویار شور شده ماهی سفید ) ، مرغ ترش ، شش انداز انار بیج ، ترش کباب و …

 موسیقی سنتی در نقاط مختلف گیلان چه از نظر تنوع آوازها ، و به لحاظ  خصوصیات ملودی و ریتم از سبک های مختلفی پیروی می کند.

 پوشش مردم گیلان نیز همانند سایر جاذبه ها در مناطق مختلف استان متفاوت است.

هنرها و صنایع دستی

– چارق (چموش دوزی)

– چادر شب بافی

– نازک کاری و خراطی چوب

– گلیم بافی

– سفالگری و سرامیک سازی

– نمد مالی

– بامبو بافی

– قلاب دوزی ابریشم بر روی ماهوت

– تولیدات دستبافت پشمی

– تولیدات  عروسک کاموایی

– مروار بافی

– تولیدات تکه دوزی

– مکرومه بافی

– عروسک سازی پارچه ای

– قالی بافی

– تولید تابلوهای نقاشی مینیاتور و معرق

– مجسمه سازی

– حصیر بافی

– شال بافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *